فواید آمینواسیدهای ضروری

folder_open
commentبدون دیدگاه

 

تمام 9 اسیدآمینه ضروری در بدن نقش مختلف و مهمی ایفا می کند. آن ها در قرایندهای مهمی همچون تولید انرژی، رشد بافت عضلانی، جذب مواد مغذی و عملکرد سیستم ایمنی نقش دارند. نقش و فایده هر کدام به شرح زیر است:

۱. فنیل آلانین

فنیل آلانین پیش ساز انتقال دهنده های عصبی تیروزین، دوپامین، اپی نفرین و نوراپی نفرین است. این آمینواسید نقش مهمی در ساختار و عملکرد پروتئین‌ ها و آنزیم‌ ها و تولید سایر اسیدهای آمینه دارد.

۲. والین

والین یکی از سه آمینو اسید شاخه‌ دار است، به این معنی که زنجیره ‌ای دارد که به یک طرف ساختار مولکولی خود منشعب می‌شود. والین به تحریک رشد و بازسازی عضلات کمک می‌کند و در تولید انرژی نقش دارد.

۳. ترئونین

ترئونین بخش اصلی پروتئین‌ های ساختاری مانند کلاژن و الاستین است که اجزای مهم پوست و بافت همبند هستند. همچنین در متابولیسم چربی و عملکرد سیستم ایمنی نقش دارد.

۴. تریپتوفان

اگرچه اغلب با ایجاد خواب آلودگی همراه است، تریپتوفان کارکردهای بسیار دیگری نیز دارد. برای حفظ تعادل نیتروژن مناسب، لازم است و پیش‌ساز سروتونین است، یک انتقال دهنده عصبی مهم که اشتها، خواب و خلق و خوی شما را تنظیم می ‌کند.

۵. متیونین

متیونین نقش مهمی در متابولیسم و ​​سم ‌زدایی دارد. همچنین برای رشد بافت و جذب روی و سلنیوم ضروری است.

۶. لوسین

لوسین مانند والین، یک آمینو اسید شاخه ‌دار است که برای سنتز پروتئین و ترمیم عضلات حیاتی است. همچنین به تنظیم سطح قندخون کمک می‌ کند، ترمیم زخم را تحریک می ‌کند و هورمون های رشد را تولید می‌ کند .

۷. ایزولوسین

آخرین اسید آمینه از سه آمینو اسید شاخه‌ دار، ایزولوسین است که در متابولیسم عضلات نقش دارد و به‌ شدت در بافت عضلانی و همچنین در عملکرد سیستم ایمنی، تولید هموگلوبین و تنظیم انرژی دارای نقش و اهمیت است.

۸. لیزین

لیزین نقش عمده ‌ای در سنتز پروتئین، تولید هورمون و آنزیم و جذب کلسیم دارد. همچنین برای تولید انرژی، عملکرد سیستم ایمنی و تولید کلاژن و الاستین مهم است.

۹. هیستیدین

هیستیدین برای تولید هیستامین که یک انتقال دهنده عصبی که برای ایمنی، هضم، عملکرد جنسی و چرخه خواب و بیداری حیاتی است، استفاده می ‌شود. برای حفظ غلاف میلین، یک سد محافظ که سلول های عصبی شما را احاطه کرده است، حیاتی است.

Tags: , تصویر, طرح, عکاسی, وردپرس

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up
enemad-logo